Forfattere | Gyldendal

Trille Nielsen

Trille Nielsen, født 1945, er musiker og forfatter. Trille Nielsen begyndte sin musikkarriere i 1960’ernes folkemusikmiljø i København.

I anden halvdel af 1960’erne udgav Trille Nielsen en række fortolkninger af folkeviser, børnesange og fortællinger, men hun blev for alvor kendt, da hun i optrådte med sangen ØJET på DR i 1970. En optræden, som førte til, at der blev rejst tiltale efter Straffelovens paragraf 140 mod programtilrettelæggerne af indslaget, fordi det blev betragtet som blasfemisk. Trille Nielsen er også blevet betragtet som en central figur i Kvindebevægelsen i 1970’erne. I 2015 udkom erindringsbogen ALTID HAR JEG LÆNGSEL.

Fotograf: Poul Rasmussen, 2015

Bemærk: Forfatterfotos og forsider må alene bruges i forbindelse med omtale af forfatteren og dennes bøger. Husk tydelig kreditering.

Fotograf: Poul Rasmussen, 2015
Hent foto
Fotograf: Poul Rasmussen, 2015
Hent foto

Bøger af denne forfatter