Anne-Marie Vedsø Olesen

Anne-Marie Vedsø Olesen
Del

NYHED:

3. februar 2012 udkom Anne-Marie Vedsø Olesens femte roman GLASBORGEN.

Anmeldelser:

"Som i de foregående værker navigerer den multi-talentfulde forfatter ubesværet i krydsfeltet mellem virkeligheden og det – i mangel af bedre ord – overnaturlige. Fundamentalt spændende og ualmindeligt velskrevet." Ekstra Bladet *****

“Operaens dna er patos, og det overfører hun stort set ubesværet til en nutidig tekst om en kvinde, der vrister sig løs af sin elskers og sin mors dominerende indflydelse. I Glasborgen er virkemidlerne skræddersyet til melodrama: Store armbevægelser, patos, litterære og musikalske hints, blodig handling, fravalg af snusfornuft og en blanding af suggerende og præscist sprog. Anne-Marie Vedsø Olesen er kulørt på den gode måde.” Weekendavisen

“En velskrevet og indsigtsfuld skildring af operahusets liv, musikkens væsen og sangernes kamp for at trænge ind i de store værker og fortolke dem.” Berlingske Tidende ****

“I et levende og medrivende sprog flyver man let gennem siderne. Det er morsomt, intenst og uhyggeligt at følge Judith på hendes færd for at komme til at kaste sig fri af sine lænker, mens hendes umiddelbare verden, Operaen, bogstavelig talt rasler ned om ørerne på hende. I denne velskrevne gyser finder man ud af, at det nogle gange er nødvendigt at kaste med sten, selv om man bor i en glaskuppel. En herlig ny måde at betragte Operaen på.” MetroXpress *****

 "Anne-Marie Vedsø Olesen skriver med et stort overskud og tydeligvis med stor fornøjelse ... hun har sans for detaljerne - således er det godt set, at operahuset med sit gitterværk minder om et akvarium eller om den slags små glaskugler med snevejr indeni. Og det er dette indre kunstneriske stormvejr, hun sætter ord på i 'Glasborgen'. Det gør hun godt". Politiken

Man må overgive sig til Danmarks svar på Stephen King’ uanset om man er fan af overnaturlige thrillere eller ej.” ALT for damerne ****

 “‘Glasborgen’ er en symbolsk historie om passion og fortabelse og om en kvindes langsomme erkendelse af, at hun må vælge sin egen skæbne. At lade Operahusets store, lysende vandomkransede halvklode danne ramme om fortællingen og at lade en fremmed ankomme udefra samt at blæse højt og flot på konventioner om realisme og overdrev er godt tænkt, og man er med på, på operavis, at elske klicheerne.” Kristeligt Dagblad

TV2/LORRYSE ANNE-MARIE VEDSØ OLESEN FORTÆLLE OM GLASBORGEN OG LÆSE OP HER (indslag nummer to, 12:30 minutter inde) 

_______________________________________________________________________________

Anne-Marie Vedsø Olesen er uddannet læge ved Københavns Universitet. Hun debuterede i 2000 med Salernos sol, som vandt 2.-prisen i Gyldendals og Det Kongelige Biblioteks middelalder-romankonkurrence.

I 2002 udkom Djævelens kvint, første roman i en trilogi om den egyptiske kaosgud Seth, der genfødes i moderne tid. I 2004 udkom anden del, Tredje Ikaros, og romanserien afsluttedes i 2007 med Gudernes tusmørke.

I 2009 bidrog hun med novellerne Brangænes medicin i læge-novelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter og Orkestergraven i POE – 4 makabre hyldester. Orkestergraven er bestilt som opera til Den Fynske Opera, hvor Anne-Marie Vedsø Olesen også skal skrive librettoen. Urpremiere 16. marts 2012.

Anne-Marie Vedsø Olesen er af pressen blevet sammenlignet med forfattere som Umberto Eco og Anne Rice, og hun har modtaget arbejdslegater fra Statens Kunstfond (2005) og Litteraturrådet (2003).

Foto: Morten Holtum

Tidligere romaner

Om de tidligere romaner skrev pressen bl.a.:
 
*****
"En overbevisende historie med en bemærkelsesværdig sammenvævning af både handling, ord og musik i Wagners ”Parsifal” med en stadig mere intensiveret handling ... en meget tilfredsstillende afslutning på en usædvanlig trilogi og også en litterær præstation af internationalt format."
Morgenavisen Jyllands-Posten
 
"En herlig roman fuld af spænding og drama og stor romantisk kærlighed fortalt på en baggrund af interessant og eksotisk specialviden. Det er også en roman, hvor der tænkes ambitiøst og stimulerende over livet og døden og religionen, og ikke mindst er det en uhyre velskreven roman."
Politiken
 
"Ikke siden Umberto Ecos Rosens navn har man set en spændingsroman – også lidt af en kærlighedsroman – baseret på et så stort filosofisk-religiøst historisk apparat ... Elitær underholdning i særklasse."
Weekendavisen
 
"Lad det være sagt med det samme: det kildrer noget så frydefuldt i næsen og varmer i hele kroppen, når man med sanseapperatet trykket helt i bund følger Edgars vej gennem Middelalderens lægekunst ... Det er en flot middelalderroman, debutanten Anne-Marie Vedsø Olesen har leveret."
Kristeligt Dagblad

Ugens Musiknavn på P2

Anne-Marie Vedsø Olesen fortæller om musikkens betydning for hendes bøger som Ugens Musiknavn på radioens P2 i dagene 31/1 - 5/2 2012. 

Klik her for at læse mere og høre programmet på DR!

http://www.dr.dk/P2/Anbefalinger/2012/01/31121732.htm

Fotos
  • 2009 Fotograf: Erik Hansen-Hansen

  • 2007 Fotograf: Morten Holtum

  • Omslag til romanen Glasborgen.

  • 2009 Krimimessen i Horsens, om POE - 4 makabre hyldester

  • A.M. Vedsø Olesen har skrevet novellen Orkestergraven i POE - 4 makabre hyldester

  • 2009 Krimimessen i Horsens, holdet bag POE - 4 makabre hyldester:

    Steen Langstrup, Rikke Schubart, A.M. Vedsø Olesen, Patrick Leis

  • Seth-trilogien: Djævelens kvint, Tredje Ikaros, Gudernes tusmørke

  • 2009 Besøg på forlaget Fadl op til udgivelsen af lægenovelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter

  • A.M. Vedsø Olesen bidrog med fortællingen Brangænes medicin til lægenovelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter

  • 2009 Reception i forbindelse med udgivelsen af lægenovelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter

  • Djævelens kvint og Tredje Ikaros i paperbackudgaver

  • Albertslund Bibliotek, forfatteraften om Djævelens kvint og Tryllefløjten

  • Interview i Femina

    om Gudernes tusmørke

  • Debutromanen Salernos sol vandt 2.-prisen i Gyldendals og Det Kongelige Biblioteks middelalderromankonkurrence

  • Operaen Orkestergraven efter novelle af og med libretto af Anne-Marie Vedsø Olesen.

  • Romanen Glasborgen udkommer 3. februar 2012

Hjemmeside, blog og facebook

 

HJEMMESIDE: Se Anne-Marie Vedsø Olesens egen hjemmeside på www.amvo.dk

 

BLOG: Følg med i Anne-Marie Vedsø Olesens blog på http://amvo.wordpress.com/

 

FACEBOOK: Klik her for Facebookprofil

Anne-Marie Vedsø Olesen

 

Nyhed: Seth-trilogien solgt til Rusland

Seth-trilogien bestående af romanerne Djævelens kvint (Gyldendal 2002), Tredje Ikaros (Gyldendal 2004) og Gudernes tusmørke (Gyldendal 2007) er solgt til udgivelse i Rusland på forlaget RIPOL Classics. Udgivelser forventes i hhv. 2011, 2012 og 2013.

Mozarts Tryllefløjten og romanen Djævelens kvint

Læs essay af Anne-Marie Vedsø Olesen om Tryllefløjten og Djævelens kvint på Litteratursiden.dk

 

Essayet Fløjten fortryller stadig, klik her

   

Din kommentar
Du skal være logget ind for at kommentere. Log ind her
Alle kommentarer (0)

Delte bøger på Facebook

Gyldendal - hvor forfatterne er

 

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail